
I förra artikeln skrev vi om den enorma övervakningen som sker på Kinas medborgare.
Samtidigt som de kristna upplever det allt trängre i Kina, sker en åtstramning av hela befolkning. Det handlar om ett otroligt kontrollsystem som nu har infört i Kina.
På gator görs ansiktsigenkänning av alla som fins på gator och trottoarer. Denna kontroll utökas så att nästa år skall Kinas befolkning kontrolleras av cirka 600 miljoner (!) övervakningskameror. Det blir ungefär 1 kamera på 2,5 personer.
Ovanstående bild är från Göteborgs-Posten den 12 november. Vi förfasas över det som sker i Kina, men så här sägs det i artikeln i GP:
”Men faktum är att Europa inte ligger så långt ifrån ett sådant system som många kanske tror, varnar tyska forskare – bland dem professor Gerd Gigerenzer på Max Planckinstitutet i Berlin.”
Vi är inte långt borta från det antikristliga kontrollsamhället – då kommer även svenskar att bli infångade. Dags att inse det!
Källa: flammor.com